ANETAVLE FOR 
ASTRID NØRGAARD PEDERSEN
fortsættelse fra sjette slægtled
Tilbage til sjette slægtled
 
Personer der er aner mere end en gang (anesammenfald) er skrevet med kursiv. 
Klik på understregede aner og få lidt mere at vide om dem i de artikler, vi har skrevet. 
Find tilbage igen ved at anvende computerens almindelige tilbageknap øverst i vinduet.
Slægtled 7
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
64  
65  
Søren Jacobsen, gårdfæster
Johanne Simonsdatter

antagelig 1635
efter 1710 Trøderup
Trøderup
66  
67  
Anders Sørensen, gårdfæster
navn ukendt
- efter1710 Allerup
.
74  
75  
Peder Jensen
Sidsel Andersdatter
1700 Hune
1702
1769 Hune
1769 Hune
76  
77  
Svend Nielsen, gårdfæster
Birgitte Jensdatter
omkring 1689
omkring 1686
1735 Alstrup
1724 Alstrup
78  
79  
Christen Nielsen
Anne Mortensdatter
1681 Nør Saltum
1681 Torpet
1764 Torpe 
1756 Jonstrup
80  
81  
Christen Pedersen Hoven, husfæster
Ane Andersdatter
omtrent 1682
omtrent 1684
1754 Grynderup 
1770 Grynderup
82  
83  
Tomas Nielsen
Johanne Andersdatter
.
omtrent 1678
1757 Snarup
1758 Snarup
84  
85  
Jens Laursen Hygum, degn
Dorte Nielsdatter
omtrent 1681 Hygum
1685 Thisted
1713 Ingstrup
1765 Ingstrup
86  
87  
Laurs Simonsen, gårdfæster 
Dorte Jensdatter
omtrent 1674 Gammelholm
1748 Tykskov
efter 1748 Tykskov
88  
89  
Søren Nielsen
Maren Sørensdatter
omkring 1679
omkring 1686 Jerslev
1745 Klæstrup
1752 Klæstrup
90  
91  
Christen Knudsen, gårdfæster
Karen Jensdatter
omkring 1662
omkring 1667
1747 Klæstrup
1753 Klæstrup
94  
95  
Godske Nielsen
Ellen Tomasdatter
1708
omtrent 1707 Manne?
1745 Manne
1794 Manne
98  
99  
Laurids Nielsen 
Anne Christensdatter
.
omtrent 1693
1753 Thise
1747 Thise
100  
101  
Laurs Hansen
Anne Jørgensdatter
1689 Saltum
1698 Bunken
1725 Saltum
efter1725 Saltum
102  
103  
Christen Laursen, fisker
Birgitte Christensdatter
omtrent 1656 Pirup 
omtrent 1663 Pirup
1736 Pirup
1730 Pirup
108  
109  
Søren Jensen, gårdfæster
Anne Holdensdatter
omkring1662
omkring 1663
1738 Åby
1741 Åby
110  
111  
Lorents Jensen, gårdfæster
Maren Knudsdatter
omkring 1686
1748 Åby
efter 1726 Åby 
112  
113  
Las Pedersen, gårdfæster
Anne Andersdatter
omkring 1701 Hansted, Vor hrd. omkring 1713 1776 Hansted, Vor hrd.
1745 Hansted
116  
117  
Peder Jensen Thrane, degn
Maren Laursdatter Thura
1718 Ålborg
1710 Hjørring
1790 Sindal
1768 Sindal
118
119
Christen Svendsen
Maren Pedersdatter
Ravndrup, Tornby 1716
omkring 1718
efter 1787
Tornby 1798
120  
121 
Bertel Bertelsen, husfæster
Johanne Pedersdatter
omkring 1690
1693 Hønsholm
1727 Skald
1769 Skald
122  
123  
Jens Jensen, fæster
Dorte Poulsdatter
omkring 1696 Åby?
1696 Hjermeslev
1767 Åby
1775 Åby
124  
125  
Søren Christensen, smed bøssemager Maren Pedersdatter omkring 1702 Vrensted
omkring 1698
1758 Lille Pandrup
1771 Pandrup
126  
127  
Laurids Jensen Skræder 
Karen Jensdatter
1714 Kås 
.
1781 Kås
før 1777 Kås
Slægtled 8
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
130 
131 
Simon Pedersen
ukendt
- Kraghede
Kraghede
132 
133 
Søren Nielsen Kjærulf 
Johanne Christensdatter
omkring 1619
omkring 1629
1692 Hellumlund
1706 Hellumlund 
148 
149 
Jens Jensen, gårdfæster
Margrethe Ibsdatter
omkring 1659
1664 Saltum
1721 Hune
1735 Hune
156 
157 
Niels Mortensen 
Anne Pedersdatter
1637 Hune
1642
1723 Torpet
1720 Torpet
158 
159 
Morten Jensen
Anne Sørensdatter
omkring 1643
omkring 1644
1715 Saltum
1720 Torpet
168 
169 
Lauritz Andersen Brandstrup, præst 
Kirsten Jensdatter
omkring 1637
Hygum
1682 Hygum
1682 Hygum
170 
171 
Niels Jensen Toftum, købmand
Kirsten Cathrine Laursdatter
omkring 1644 Thisted
1694 Gjøl
1721 Thisted
Thisted 
172 
173 
Simon Jensen, gårdfæster
ukendt
Lendum præstegård
.
efter 1688 Gammelholm
.
174 
175 
Jens Pedersen, forpagter
Karen Nielsdatter  Mørk 
omkring 1652
omkring 1659 Kalum
1702 Hjelmsted
1702 Hjelmsted
178 
179 
Søren Jensen Dahl
ukendt
omkring 1649 Jerslev
.
1727 Jerslev
.
200 
201 
Hans Nielsen, fæster
Sidsel Andersdatter
omkring 1645 Bunken
omkring 1654 Nørbrogård
1730 Saltum
1733 Nør Saltum
202 
203 
Jørgen Christensen
Johanne Sørensdatter
1663 Østrup
.
1702 Bunken Saltum
efter 1698 Bunken Saltum
204 
205 
Laurs Christensen, fæster 
Anne Laursdatter
omkring 1619 Pirupshvarre
omkring 1615
1697 Pirupshvarre
1687 Hune
206 
207 
Christen Nielsen, fæster 
Anne Pedersdatter
omkring 1640 Pirup krat
omkring 1626
1709 Pirup 
1691 Pirup krat
224 
225 
Peder Hansen, husfæster
Helle Olufsdatter
- 1731 Hansted
1737 Hansted
232 
233 
Jens Pedersen Thrane, skrædder
Christenze Jensdatter
omkring 1683
1684
1742 Ålborg
efter 1721 Ålborg
234 
235 
Laurs Jensen Thura, købmand
Ingeborg Laursdatter
- 1753 Jelstrup præstegård 
1761 Jelstrup præstegård
 236
 237
Svend Christensen
Johannne Christensdatter
Ravndrup 1684
.
Ravndrup 1767
Ravndrup efter 1738
242 
243 
Peder Tomasen, gårdfæster
Maren Christensdatter
Rævhede
.
1728 Hedegård
1738 Hedegård Jetsmark
248 
247 
Poul Christensen
Maren Sørensdatter
1650 Hjermeslev
 Thise?
1705 Hjermeslev
efter 1700 Hjermeslev
252 
253 
Jens Laursen  Skrædder
Anne Nielsdatter
omkring 1683
1680 Sønderby
1750 Kås
1739 Kås
.
Slægtled 9
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
254 
265 
Niels Andersen, gårdfæster
Gyde Laursdatter
1592 v Holtet
.
1660 Kærsgård
omkring 1680 Klokkerholm
298 
299 
Jep Andersen, gårdfæster
Anne Jensdatter
- 1672 Fårup
efter1664 Fårup
312 
313 
Morten Svendsen, gårdfæster
Anne Nielsdatter
- 1655 Løkkegård Hune
.
316 
317 
Jens Christensen
ukendt
. Jonstrup 
.
338 
339 
Jens Madsen, præst
ukendt.
omkring1598 Hygum
.
omkring 1665 Hygum
340 
341 
Jens Madsen Toftum 
Anne Nielsdatter
. før 1684 Thisted
før 1684 Tisted
342 
343 
Laurs Poulsen Ålborg, præst
Mette Sørensdatter Bhi
1627 Ålborg
Ingstrup
1684 Gjøl 
1687 Gjøl
344 
345 
Jens Simonsen
.......Pedersdatter
- efter1636 Lendum Præstegård
Lendum Præstegård
348 
349 
Peder Rasmussen, gårdfæster
ukendt
omkring 1621
.
1711 Sludstrup
.
350 
351 
Niels Jensen Mørk, delefoged 
Maren Jensdatter Mørk
Kalum
omkring 1624 Røgelhede
omkring 1686 Kalum
1704 Hejselt
356 
357 
Jens Christensen Dahl 
Maren Knudsdatter
Jerslev
Jerslev
efter 1684 Jerslev
før 1684 Jerslev
402 
403 
Anders Sørensen, gårdfæster 
Maren Laursdatter
Nørbrogård Hune
omkring 1622
1683 Nørbrogård Hune 
1706 Nørbrogård Hune 
404 
405 
Christen Andersen, gårdfæster
Bodil Laursdatter
Østrup
.
1668 Østrup
1685 Østrup
408 
409 
Christen Pedersen 
Maren Laursdatter

1651 Pirupshvarre
1651 Pirupshvarre
412 
413 
Niels Sørensen
NN
Nørbrogård Hune
.
Pirup Krat
.
466 
467 
Jens Pallesen, skrædder
Cathrine Friderichsdatter
omkring 1653 Mosbjerg
1644 Ålborg
1714  Ålborg 
1724 Ålborg
484 
485 
Tomas Laursen, gårdfæster 
Johanne Christensdatter
1629
omkring 1686
1722 Toftgård Jetsmark
Rævhede Åby
492 
493 
Christen Poulsen, fæster 
Anne Christensdatter
- efter 1666 Hjermeslev 
efter 1666  Hjermitslev
494 
495 
Søren Christensen, fæster
ukendt
- Thise?
.
506 
507 
Niels Nielsen, gårdfæster
Margrethe Madsdatter
omkring 1637 Mejlholm?
1646 Pandrup
1715 Sønderby
1727 Sønderby
Slægtled 10
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
528 
529 
Anders Sørensen Kjærulf, herredsfoged 
Bodil Nielsdatter
Vester Holtet
.
1631 Vester Holtet
efter 1651 Vester Holtet
530 
531 
Laurs Jensen, selvejer
Johanne Andersdatter
.
Hals fogedgård
1619 Kærsgård Hellevad
efter1636 Sæby
676 
677 
Mads Klemendsen, præst
ukendt
- efter 1632 Hygum
Hygum 
686 
687 
Søren Christensen Bhi, præst
Kirsten Jacobsdatter Holm
Hjordbjerggård
Viborg
1640 Ingstrup
1653 Ingstrup
700 
701 
Jens Tøgersen, delefoged
Anna Andersdatter Mørk 
- omkring 1643 Kalum
efter 1643 Kalum
702 
703 
Jens Nielsen Mørk
Karen Andersdatter
1584 Røgelhede
omkring 1600
1657 Røgelhede
1665 Røgelhede
712 
713 
Christen Sørensen
ukendt
Dal
.
Jerslev
.
714 
715 
Knud Jensen
Maren Laursdatter
.
Øster Brønderslev?
Jerslev
.
804 
805 
Søren Nielsen, gårdfæster
Maren Lauritsdatter
- eft.1642 Nørbrogrd Hune
Nørbrogård Hune
808 
809 
Anders Jensen, fæster
ukendt
nævnt 1632
.
1688 Østrup
.
816 
817 
Peder Jensen
ukendt
nævn 1633
.
Pirup krat
.
824 
825 
Søren Nielsen, gårdfæster
Maren Lauritsdatter
.
.
eft.1642 Nørbrogrd Hune
Nørbrogård Hune
1012 
1013
Niels Andersen,  gårdfæster
Anne Christensdatter
Hedegård
.
1672 Mejlholm Jetsmark 
1666 Mejlholm Jetsmark
1014 
1015
Mads Christensen, gårdfæster
Mette Knudsdatter
.
omkring 1621 Jetsmark
1666 Store Pandrup
1703 Store Pandrup
Slægtled 11
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
1056 1057
Søren Christensen, herredsfoged
Else Andersdatter Kjærulf 
.
Fogedgård, Øster Halne
omkr. 1605 V. Holtet Ajstrup 
før 1631 Vester Holtet Ajstrup
1062
1063
Anders Jensen Skriver, herredsfgd
Anne Andersdatter
.
Kornumgård
1589 Hals fogedgård
omkring 1615 Kærsgård
1372 1373
Christen Adsersen Bhi 
Mette Sørensdatter
-
antagelig Hjordbjerggård, Hylke
efter 1616 Hjordbjerg, Hylke
efter 1616 Hjordbjerg, Hylke
1374 1375
Jacob Jensen Holm, biskop
Else Pedersdatter
omkring 1543 Viborg
omkring 1559 Viborg 
1609 Ålborg
1591 Ålborg
1404 1405
Niels Jensen, selvejer
ukendt
Røgelhede
.
før 1606 Røgelhede
.
1430 1431
Laurs Laursen
ukendt
- før 1643 Øster Brønderslev
.
2024 2025
Anders ......
Anne Nielsdatter
- .
efter 1637 Hedegård Jetsmark 
2030
2031
Knud Pedersen Degn, skriver 
Margrete Simonsdatter
- 1655 Kås
1641 Kås 
Slægtled 12
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
2114
2115
Anders Andersen Kjærulf, herredsfoged Maren Bertelsdatter nævnt 1520
-
efter 1577 Fogedgård Ø.Halne
Fogedgård Ø. Halne
2126 2127
Anders Jensen Kjærulf, herredsfoged
ukendt
nævnt 1534 og 1554
-
før 1568 Kornumgård
.
2746 2747
Søren Sejersen
ukendt
Testrupgård, Vor herred
.
Hylke
.
2748 2749
Jens Holm, borger
ukendt
- efter 1543 Viborg 
.
2750 2751
Peder Tøgersen, biskop
Margrete Jensdatter
1532 Viborg
Viborg
1594 Viborg
1603 Viborg
2808 2809
Jens Pedersen, selvejer
ukendt
omkring 1525 Røgelhede
.
efter 1569 Røgelhede
.
Slægtled 13
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
4228 4229
Anders Andersen Kjærulf, herredsfgd Else Vognsdatter nævnt 1470 og 1485
-
efter 1494 Fogedgård Ø.Halne 
Fogedgård Ø. Halne
4252 4253
Jens Andersen Kjærulf 
......Hansdatter (Bonde)
Fogedgård, Vadum
antagelig Kornumgård
før 1534 Kornumgård 
.
5492 5493
Sejer Andersen, selvejer
...... Jensdatter
nævnt 1543 Vor herred
nævnt 1543 Vor herred
efter1545 Testrup
efter 1537 Testrup
5500 5501
Tøger Jensen Løvenbalk munk præst
Anne Pedersdatter, nonne
- 1540 Viborg
Viborg
5502 5503
Jens Hansen, magister kannik
Maren Knudsdatter Brynild
- 1558 Viborg
Viborg
5616 5617
Peder Nielsen, selvejer
.......Klemendsdatter
- før 1532 Røgelhede
efter 1534 Røgelhede
Slægtled 14
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
 8456 Anders Andersen Kjærulf nævnt 1444, 1448, 1464
8504
Anders Andersen Kjærulf, herdsf - efter 1548 Fogedgård Vadum
 8506
Hans Andersen (Bonde), hrdsfgd. nævnt 1491-1500 efter 1506 Kornumgård
10986
10987
Jens Johansen (Juhl?)
Mette Jenses 
- før 1537 
før 1537
11000 Jens Lauritsen Løvenbalk til Tjele Tjele Tjele
11234
Klemend Hansen Slage herredsfgd. nævnt 1480, 1483, 1500 efter 1465 Røgelhede
Slægtled 15
Nr.
Navn
Født - døbt
Død - begravet
16912 Anders Wolf/Kjærulf - efter 1450 Fogedgård Vadum
17008 Anders Wolf/Kjærulf - efter 1450 Fogedgård Vadum
17012 Anders Eg (Bonde), herredsfoged - efter 1494 Kornumgård
22468 Hans Kjeldsen - før 1465 Røgelhede
 
-Tilbage til sjette slægtled
-Tilbage til indholdsfortegnelsen